
Schilderen en tekenen in het licht van het moment
AlgemeenPATERSWOLDE – De expositie En plein air zal van 6 juni tot en met 18 juli te zien zijn bij Galerie Kakelbont in Paterswolde. In deze expositie staat het werken in de open lucht centraal: schilderen en tekenen direct naar de waarneming, midden in de buitenwereld.
De term en plein air (Frans voor in de open lucht) verwijst naar een belangrijke ontwikkeling in de kunstgeschiedenis. In de 19e eeuw gingen kunstenaars naar buiten als reactie op het academische schilderen in het atelier. Met name de Impressionisten braken met vaste regels en richtten zich op het vangen van het licht en de kleur van het vluchtige moment.
Ook in Nederland kent het schilderen in de open lucht een rijke traditie. Vincent van Gogh werkte in 1883 enkele maanden in Drenthe, waar hij het landschap en het leven op het platteland vastlegde. Zijn werk uit deze periode laat zien hoe buiten schilderen en tekenen kan leiden tot onderzoek, verdieping en expressie.
En plein air beperkt zich niet tot het landschap alleen. Ook dorpen, steden, havens en stranden vormen een bron van inspiratie. Zolang het werk maar buiten, in direct contact met de omgeving tot stand komt. Het gaat om kijken, reageren en vastleggen in het moment.
Buiten werken vraagt om een andere benadering: sneller, losser en intuïtiever. Voor sommige kunstenaars is het een eerste vertrekpunt: schetsen en studies die ter plekke ontstaan, worden dan later in het atelier uitgewerkt tot meer gelaagde schilderijen of tekeningen. In deze tentoonstelling zijn beide benaderingen te zien: spontane impressies naast meer uitgewerkte werken.
Deelnemende kunstenaars zijn Extern: Herma van Bolhuis, Marianne de Bruyn, Joost Doornik, Edwin Grissen, Simone Guezen, Lida Hofstede, Gerda Viszer. Intern: Titia Beukema, Christine Broersma, José Geertzen, Tineke van Hielkema, Martin van Kampen, Margriet Kroeze, Erna Schuppert, Imme Söhne, Aaltje van der Velde, Maya Vlaanderen, Jan Pieter Volkers.
Galerie Kakelbont is gevestigd aan Hoofdweg 161 in Paterswolde. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met vrijdag van 12.00 tot 18.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur. Meer informatie is te vinden op www.galeriekakelbont.nl of verkrijgbaar via 050-3096803 of kakelbont@galeriekakelbont.nl.







