Vanaf maandag  september rijden auto's over de nieuwe zuidelijke ringweg bij Groningen. (foto: Groningen Bereikbaar)
Vanaf maandag september rijden auto's over de nieuwe zuidelijke ringweg bij Groningen. (foto: Groningen Bereikbaar)

Ring Zuid en Julianaplein ruim vijf maanden deels dicht

Algemeen

GRONINGEN - De Combinatie Herepoort start vanavond om 22.00 uur met de grootschalige werkzaamheden onder de noemer Operatie Ring Zuid. In verschillende fases gaan delen van de zuidelijke ringweg en het Julianaplein dicht. 

Deze afsluitingen zorgen voor ernstige verkeershinder in en rond de stad Groningen. Om ervoor te zorgen dat het autoverkeer niet volledig vast komt te staan moet het aantal auto’s op de wegen in Groningen fors omlaag. Op 2 september kunnen de eerste auto’s over de nieuwe zuidelijke ringweg rijden.

Operatie Ring Zuid start vrijdagavond met een weekend waarbij het tijdelijke Julianaplein anders wordt ingericht en begonnen wordt met het aansluiten van het Vrijheidsplein op het Julianaplein. Op zaterdag en zondag zijn verschillende rijrichtingen afgesloten en op maandag 25 maart begint de tweede fase die bijna vijf weken duurt. Het autoverkeer rijdt dan via een tijdelijke verbinding van Hoogezand naar Assen en andersom. De Ring Zuid is helemaal dicht tussen het Vrijheidsplein en het Julianaplein. Combinatie Herepoort werkt dan onder meer aan de belangrijke bocht van de Ring West naar het Julianaplein, over de nieuwe Julianabrug die nog afgebouwd moet worden, en aan de verbindingsboog voor het verkeer van Drachten (A7) naar Assen (A28).

In de meivakantie (derde fase) wordt gewerkt aan de verbindingsboog van Assen naar Drachten, zodat het verkeer vanaf de vierde fase (start maandag 6 mei) tussen Drachten en Assen al door de eerste tunnel van het Julianaplein kan rijden. In deze vierde fase wordt dan bijna vier maanden lang aan de oostkant van het Julianaplein gewerkt: de verdiepte ligging wordt aangesloten op het Julianaplein en het Europaplein. Daarnaast worden delen van de tijdelijke ringweg afgebroken. In het laatste weekend (30 augustus tot 2 september) wordt alles met elkaar verbonden en zijn de Ring Zuid en het Julianaplein helemaal dicht.

Auto laten staan
Groningen Bereikbaar en Aanpak Ring Zuid roepen automobilisten op om in deze periode de auto zoveel mogelijk te laten staan en waar dat kan thuis te werken, de fiets te pakken of met het openbaar vervoer te reizen. Lukt dat niet, reis dan via een P+R. Reis in ieder geval buiten de spits en volg de aangegeven omleidingsroutes. Deze oproep is nodig omdat er elke dag 80.000 auto’s (20%) minder op de wegen in Groningen moeten rijden. Als het autoverkeer niet afneemt, is de kans groot op een verkeersinfarct, waarbij auto’s in de stad uren muurvast staan. De fiets, bus of trein is in deze periode in situaties dus vaak sneller dan de auto.

Doorstroming verkeer
Om te zorgen dat het verkeer in de stad zoveel mogelijk kan doorstromen zijn er een aantal verkeersmaatregelen, waaronder het instellen van eenrichtingsverkeer op de Van Ketwich Verschuurlaan onder het viaduct van de A28. Een andere maatregel is het doseren bij bestaande en extra verkeerslichten. Om automobilisten aan te moedigen om tijdens Operatie Ring Zuid vaker op de fiets te stappen is er de fietsapp Trappie. Met deze app kunnen gebruikers de strijd aangaan tegen collega’s of sportgenoten. Met de gefietste kilometers verdienen ze punten die ze in kunnen zetten om verschillende goede doelen te steunen. Ook zijn er acties om het OV met korting uit te proberen.

Op www.operatieringzuid.nl is alle informatie te vinden over de afsluitingen, reisalternatieven en acties.