Afbeelding

Expositieroute rond 80 jaar bevrijding Zuidlaren op Dennenoord

Algemeen

ZUIDLAREN - In de Ontmoetingskerk in Zuidlaren wordt op vrijdag 4 april om 14.00 uur de expositieroute ‘Dennenoord herdenking 80 jaar bevrijding’ officieel geopend. De route voert langs zeventien plekken van herinnering waar de impact van de Tweede Wereldoorlog op Dennenoord, haar personeel en de patiënten wordt belicht. 

In de panelen en het bijbehorende boekje zijn audio-opnames verwerkt, waardoor de route ook toegankelijk is voor slechtzienden en blinden. De bezettingstijd heeft diep ingegrepen in het leven op Dennenoord. De leefomstandigheden van de patiënten verslechterden gedurende de oorlog steeds meer, maar in de hechte gemeenschap ontwikkelde zich ook al snel een bolwerk van verzet. Medewerkers boden onderdak aan onderduikers, vervalsten persoonsbewijzen, vervoerden geheime informatie, werkten mee aan de ondergrondse krant Trouw en speelden een cruciale rol bij wapendroppings. Eén van de meest spectaculaire verzetsdaden is de grootste bonnenroof van de oorlog. Op 17 mei 1944 werden 133.450 bonkaarten onder de neus van de bezetter weggeroofd en verstopt op Dennenoord. Het verzet was levensgevaarlijk en enkele verzetsmensen betaalden het verzet met hun leven. 

Ontruiming Dennenoord
In het laatste jaar van de bezetting werd Dennenoord ontruimd en door de Duitse bezetter gebruikt als Kriegslazarett, een militair veldhospitaal waar gewonde Duitse soldaten werden verzorgd. Veel amputaties van armen en benen vonden hier plaats, vaak zonder verdoving. De lijklucht was verschrikkelijk en de ledematen werden begraven in grote gaten op de begraafplaats van Dennenoord. Vanwege de ontruiming moest voor de ongeveer 1500 patiënten elders onderdak worden gevonden. Op 27 maart 1945 vertrokken de laatste 528 patiënten en het begeleidend personeel naar het gesticht in Franeker, het werd een mensonterende tocht.

De expositieroute is tot 1 november dagelijks toegankelijk van zonsopgang tot zonsondergang. Daarnaast worden er rondleidingen verzorgd vanuit museum Erfgoed, dat elke woensdagmiddag geopend is. Het begeleidende boekje met aanvullende verhalen over de oorlogstijd, het verzet en de gevolgen voor zowel Dennenoord als het dorp Zuidlaren is verkrijgbaar bij restaurant Zuidend en museum Erfgoed.