
Drenthe herdenkt en viert 80 jaar vrijheid
AlgemeenDRENTHE - De provincie Drenthe herdenkt en viert van 5 april tot en met 5 mei 80 jaar bevrijding. In de gehele provincie vinden tal van evenementen plaats voor en door inwoners. Naast verschillende lokale initiatieven zijn er ook regionale projecten en evenementen.
Een voorbeeld daarvan is de herdenking en viering van de bevrijding van Coevorden op zaterdag 5 april. Er is een uitgebreid programma met een kranslegging, defilé van militaire voertuigen, militaire muziekkorpsen, demonstraties door de Koninklijke Landmacht, exposities en ’s avonds optredens van diverse artiesten. Wie graag militaire voertuigen wil zien kan ook de Liberty Tour volgen. Tien dagen lang, van 4 tot en met 13 april, trekt een colonne van meer dan 100 historische legervoertuigen dwars door Drenthe. Tijdens deze tour kan men in Dalen en Westerbork ook het militaire leven in een basiskamp ervaren.
Voorstellingen
In de bevrijdingsmaand worden ook bijzondere voorstellingen opgevoerd, waaronder ‘Overbruggen’ en ‘Van Stille Grond’. In ‘Overbruggen’ brengen jongeren verhalen van 80 jaar geleden naar het nu. Bruggen waren de sleutel tot vrijheid, maar hoe ervaren jongeren vrijheid nu? Locatietheater ‘Van Stille Grond’ eert het verzetsverleden van Nieuwlande en laat zien hoe herinneringen voortleven, zelfs in een dorp dat ooit koos voor stilte. Bij deze voorstelling zijn zowel professionele theatermakers als inwoners uit Nieuwlande en omgeving betrokken.
Ook muziek ontbreekt niet in de bevrijdingsmaand. Er zijn meerdere concerten te bezoeken, onder andere van The Armed Man, The Serenade Sisters en het Meppeler Mannenkoor en De Bazuin samen met The World Famous Glenn Miller Orchestra. The Armed Man is een vredesmis en een unieke samenwerking tussen koor, orkest en het vertonen van een film. Het orkest Ensemble Conservatoire begeleidt het koor van Vocalin Drenthe, terwijl op de achtergrond indrukwekkende beelden worden getoond.
Bevrijdingsfestival
De bevrijdingsmaand wordt afgesloten met het Bevrijdingsfestival Assen. Dat pakt dit jaar extra uit met een vrijheidsbrunch met verhalen en een menukaart met liedjes waaruit deelnemers een nummer kunnen bestellen dat a capella aan tafel wordt gezongen. Er is plek voor 1000 bezoekers aan tafel. Iedereen kan zich hiervoor aanmelden. Op het festival is dit jaar ook een Plein van de Vrijheid, waar in ‘De Huiskamer’ meerdere dialogen plaatsvinden over vrijheid en bezoekers kunnen speeddaten met veteranen en vluchtelingen. In de Vrijheidsbioscoop worden films over vrijheid vertoond en je kunt uniek theater beleven bij de Westerbork-barak. Uiteraard kan ook jong en oud genieten van de muziek. Dit jaar treden onder anderen S10, Outsiders, Russo en de Edwin Evers Band op, net als Isabél Usher uit Assen die samen met het Noordpoolorkest op het podium staat.
Naast deze evenementen zijn er nog diverse tentoonstellingen, lezingen, filmvertoningen en vrijheidsmaaltijden. Informatie over alle evenementen en kaartverkoop is te vinden via www.drenthe.nl/vrijheid.







