Inwoners van Tynaarlo protesteren bij het gemeentehuis tegen de komst van een AZC in Vres.
Inwoners van Tynaarlo protesteren bij het gemeentehuis tegen de komst van een AZC in Vres. (Foto: Persbureau Drenthe/Herman van Oost)

Discussie over aantal op te vangen asielzoekers in Tynaarlo

Algemeen

VRIES – Tynaarlo Nu wil het aantal op te vangen asielzoekers in de gemeente Tynaarlo verminderen. De partij dienden hiervoor een motie in die dinsdag op de agenda van de raad kwam. Het agendapunt werd door ongeveer 120 demonstranten aangegrepen om te protesteren tegen de komst van 250 asielzoekers naar Vries.

Met protestborden, bedrukte T-shirts en een shovel probeerden de actievoerders hun argumenten kracht bij te zetten. Het college van de gemeente Tynaarlo maakte begin dit jaar bekend een asielzoekerscentrum voor 250 mensen te willen realiseren aan de Taarloseweg in Vries, in combinatie met 40 woningen sociale huur. Dit viel niet goed bij een deel van de inwoners van het dorp. De tegenstanders vinden het dorp te klein voor de opvang van 250 asielzoekers. Ook werd er gesproken over een mogelijke locatie in Zuidlaren.

Een unanieme gemeenteraad van Tynaarlo had in 2022 een voorstel van PvdA-voorzitter Koos Dijkstra aangenomen om te streven naar 500 opvangplekken in Tynaarlo. Op 8 september 2015 had de gemeente Tynaarlo hierover al een motie aangenomen. In eerste instantie is daar toen aan voldaan door noodopvang te laten plaatsvinden en in 2016 is een tussenvoorziening geopend. De fractie van Tynaarlo Nu diende dinsdagochtend vroeg buiten de agenda om een voorstel in om het aantal omlaag te brengen

Tynaarlo Nu stelt het aantal van 500 ter discussie en wil het aantal terugbrengen naar 224, dat voldoende is door de invoering van de Spreidingswet in januari 2024. De fractie wil ook de opvangplaatsen spreiden over de drie grotere kernen, Eelde/Paterswolde, Zuidlaren en Vries, en (zo mogelijk) ook over de andere kleinere dorpskernen, telkens zoveel mogelijk naar rato van de inwonertallen. ,,Het geeft in verschillende interne en openbare discussies die er zijn geweest, verwarring. En is het aantal nog wel te verdedigen anno 2024. Wij willen graag duidelijkheid scheppen voor de inwoners”, ligt Richard Aeilkema van Tynaarlo de motie toe.

Burgemeester Marcel Thijsen raadde de motie af. ,,Stel geen absolute getallen vast. Ga uit van fatsoenlijke huisvesting en voldoende draagvlak, dan zal er al veel gereguleerd kunnen worden.” Ook vond de burgemeester het tijdstip van de motie te vroeg. ,,Wij hebben gesprekken met inwoners gevoerd en zullen op 26 mei met de conclusie hiervan komen. We zullen ons voorstel dan delen met de raad.” De burgemeester vroeg zich ook af of het voor asielzoekers leefbaar is om in kleine kernen ondergebracht te worden. ,,Er moeten voldoende voorzieningen aanwezig zijn en tenminste openbaar vervoer.” Ook Casper Kloos vreest dat een grote groep asielzoekers in kleine kernen niet aan te raden is. Hij noemde als voorbeeld de Melkfabriek in Bunne die te koop staat en gezien zou kunnen worden als mogelijke opvanglocatie. ,,Een projectontwikkelaar zou hier 100 asielzoekers kunnen vestigen.” Ook VVD’er Jan Smits vond dat Tynaarlo Nu voor de meute uitliep. ,,We debatteren hier op 2 juli over. Dan is er voldoende ruimte om hierover van mening te wisselen.”

Richard Aelkema besloot om de motie aan te houden. De situatie zal op 2 juli opnieuw worden besproken tijden een commissievergadering. Op 9 juli zal de gemeenteraad een besluit nemen. De publieke tribune van de raadzaal zal dan ongetwijfeld ook vol zitten.