Burgemeester Marcel Thijsen bracht ook zijn stem met het nieuwe biljet uit. (Foto: Persbureau Drenthe)
Burgemeester Marcel Thijsen bracht ook zijn stem met het nieuwe biljet uit. (Foto: Persbureau Drenthe)

Proef met nieuw stembiljet in Tynaarlo geslaagd

Algemeen

VRIES - De proef met het nieuwe stembiljet is in de gemeente Tynaarlo is geslaagd. ,,De kiezers en de mensen van de stembureaus reageerden allemaal positief”, zegt Willemine Bouwers van de gemeente. 

Het stembiljet bij verkiezingen is groot en daardoor lastig te gebruiken. Vijf gemeenten hebben donderdag op verzoek van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK) tijdens de Europese Parlementsverkiezing geëxperimenteerd met een nieuw stembiljet, waaronder de gemeente Tynaarlo. Het stembiljet is kleiner, ongeveer A3-formaat en ziet er anders uit. Op de bovenste helft staan de logo’s en namen van de partijen. Op de onderste helft staan de nummers van de kandidaten. Er staan geen namen van kandidaten op het stembiljet. De kiezers moeten twee vakjes roodkleuren; één van de partij en één van het nummer van de kandidaat. Het nummer kon men thuis opzoeken, maar ook op de stembureaus lagen lijsten met de kandidaten en hun bijbehorende nummers. 

,,Het was best een uitdaging om met deze pilot mee te doen”, zegt Bouwers. ,,Maar we zijn blij dat we het gedaan hebben. De kiezers waren enthousiast. Het stemformulier was veel handzamer. Ook op de stembureaus reageerde men positief. De nieuwe stemformulieren werken veel prettiger. En het tellen ging een heel stuk sneller.”

Minister Hugo de Jonge reageerde vrijdag ook erg enthousiast. Hij stelde toen al voor om bij de eerstvolgende gemeenteraadsverkiezingen het nieuwe stembiljetten te willen invoeren. Zijn enthousiasme werd aan het begin van deze week wat getemperd toen bleek dat bij een proefgemeenten veel foutief ingevulde stemformulieren voorkwamen. Het ging vooral mis omdat er gestemd werd op nummers die niet op de lijst stonden. ,,Ik heb niet het idee dat er bij ons veel meer foutieve stemmen zijn uitgebracht dan normaal”, zegt Bouwers. ,,Wat ons betreft is de pilot geslaagd. Het is nu aan de Kiesraad om het experiment te evalueren alvorens de Kieswet aan te passen en stemformulier in gebruik te nemen.