De Toyisten tijdens de opening van de tentoonstelling in het Sunshine International Art Museum. (Eigen foto)
De Toyisten tijdens de opening van de tentoonstelling in het Sunshine International Art Museum. (Eigen foto) (Eigen foto)

Veel erkenning en fascinatie voor kunststroming Toyisme in China

Algemeen

ZUIDLAREN – Kunstenaar Dejo is weer terug in Zuidlaren. Zijn avontuur naar het Chinese Beijing zit erop en is voor de initiatiefnemer van de kunstbeweging Toyisme zeer succesvol verlopen. De kunstenaar is een schat aan ervaringen rijker en heeft ook al een uitnodiging op zak om samen met de andere Toyisten in 2026 opnieuw in China te komen exposeren.

De Toyisten hielden twee exposities in de wereldstad Beijing in China. Ingrid de Beer, adviseur cultuur en publieksdiplomatiek van de Nederlandse ambassade opende op 17 mei een expositie met 40 grafieken in het vermaarde Li Gallery in Art District 798. ,,Dat is een walhalla voor kunstenaars met galerieën, barretjes, restaurants, muziek en moderne kunst. De exposities wisselen elkaar in een zeer rap tempo af. Bij de opening hadden we al elf grafieken verkocht. Dat is uniek”, zegt Dejo trots. ,,Volgende keer moeten we wel de originele schilderijen meenemen, want de collectioneurs kopen liever het originele werk dan de grafieken van de schilderijen.”

Op een uurtje rijden van Art District 798 staat het vermaarde Sunshine International Art Museum. Een immens museum van wel 22.000 vierkante meter groot. ,,Ik mocht in de grote zaal een expositie inrichten met de curator van het museum. We hadden uit Nederland 34 grote stukken meegenomen van soms wel twee bij vier meter. De muren in het museum zijn wel tien meter hoog, waardoor zelf ons grootste stukken erg klein leken. Maar het was wel het gevoel wat je wilt bereiken. Het was een geweldige expositie om te zien en een geweldige eer om daar te mogen hangen. De expositie werd ook door Ingrid de Beer op 20 mei geopend.”

Bij Toyisme gaat het om de kunst en niet om de kunstenaar. Daarom dragen de Toyisten een masker in de openbare ruimte. Zo moest Dejo drie uur lang spreken met een masker op tijdens een forum met zeven kunstprofessoren. ,,In China hechten ze nogal aan hiërarchische structuren. We waren met vijf Toyisten, maar men vond dat ik als grondlegger van het Toyisme het gesprek moest voeren. Ik zit daar niet zo in, maar men vond het belangrijk. Ik heb er een betoog gehouden over Toyisme en de professionele kunstenaars die bij ons vanuit de hele wereld zijn aangesloten. Die samenwerking vinden ze in China heel bijzonder. Chinezen zijn erg leergierig en ze probeerden hier direct lering uit te trekken.”

In China hebben ze volgens Dejo heel veel bewondering voor Nederlandse kunst. ,,Onze kunststroming vinden ze fascinerend en werd ook erg gewaardeerd. Er was veel belangstelling voor. Bij de opening waren cameraploegen aanwezig en kreeg je vier microfoons onder je neus. Dat maak je in Nederland niet zo snel mee. In China krijg je veel erkenning.”

Die erkenning uitte de curator van 798 Art District aanwezig in de Li Gallery. ,,Deze Toyisme-tentoonstelling is de beste die we de afgelopen drie jaar in 798 hebben gehad, zei hij. En het gaat dan om honderden exposities. Dat is iets waar trots op mogen zijn”, aldus Dejo die door eigenaar en kunstenares Hao Li van Li Gallery in contact werd gebracht met haar leermeester Wang. ,,Meester Wang heeft op twee uur rijden in de bergen, maar nog wel steeds in Beijing, twee musea gebouwd. Ik heb hem verteld over onze kunststroming en heb werk laten zien. Hij had een korte blik genoeg om op te merken: Dit is heel erg groot en heel erg bijzonder. En dat is een enorme erkenning als je ziet wat die man zelf aan kunst maakt.”

Ingrid de Beer en Dejo geven interviews.
De tentoonstellingsruimte.
Dejo met masker geeft tekst en uitleg aan bezoekers van de tentoonstelling.
Bezoekers in het museum.
Dejo, vriendin Clamoing, Ingrid de Beer en John Thom.
Li Gallery.
Groepsfoto in de Li Gallery.
Meester Wang had aan een blik genoeg om te erkennen dat Toyisme bijzonder is. Rechts staat kunstenares Hao Li van Li Gallery.