De Wachter staat komende zaterdag in het teken van stoom.
De Wachter staat komende zaterdag in het teken van stoom.

De Wachter onder stoom op Open Monumentendag

Algemeen

ZUIDLAREN - Museum De Wachter in Zuidlaren neemt aanstaande zaterdag (10 september) deel aan de landelijke Open Monumentendag. De toegang is gratis. De dag staat in het teken van stoom.

De Wachter heeft een unieke collectie stoommachines. In het gebouw onder de molen staat de grote compound-stoommachine (1895) en daarnaast twee eencilinder machines (1890 en 1900). Dergelijke machines werden vroeger gebruikt bij de aandrijving van de olieslagerij en de kruidenmaalderij. Buiten staan de locomobiel (1930) en de stoomtrekker te draaien en er wordt gewerkt aan de deelname van de historische stoomwals van Oosterhof-Holman uit Grijpskerk. Met de stoomraderboot De Jonge Wachter kunnen passagiers een rondvaart maken naar het Zuidlaardermeer. De machinisten zullen alle vijftien nog werkende stoommachines onder stoom te brengen.

Nieuw bij De Wachter (sinds 2019) is de trein van Neve. Er wordt al drie jaar gewerkt aan de restauratie, recent is nog een nieuwe ketel geplaatst. Het railplan is klaar en de trein zal vanaf medio 2023 met machinist en bezoekende kinderen rondjes rijden. Zaterdag zal een stoomtreingroep uit Hoogezand een demonstratie geven met een vergelijkbare stoomlocomotief van de Genzelbahn. Speciaal voor de gelegenheid wordt daarvoor rails gelegd op het evenemententerrein naast de molen. Een mooie aanvulling zijn de stationaire motoren die zullen draaien op het binnenplein.

Museum De Wachter aan de Havenstraat in Zuidlaren is aanstaande zaterdag geopend van 10.00 tot 16.30 uur. Meer informatie is te vinden op www.dewachter.nl.