
Toyistisch muurkunstwerk uit Groningen vindt monumentaal nieuw thuis in Beijing
Algemeen Toyisme schrijft nieuw hoofdstuk in ChinaZUIDLAREN – Het iconische Toyistische muurkunstwerk Het Theater van de Droom uit Groningen krijgt een nieuw, internationaal leven. Een monumentale, aangepaste versie van het werk zal op 10 april verrijzen in het legendarische 798 Art District in Beijing. Onder de titel ‘Nachttheater met Zonnebloemen’ (???????) beslaat het kunstwerk een indrukwekkend vlak van vijf bij zestien meter en blijft daar twee jaar te zien.
Deze plaatsing is het krachtige startschot voor een reeks belangrijke Toyistische evenementen in China. Het hoogtepunt volgt op 1 mei met de opening van de grote groepstentoonstelling The Dutch Wave in China in de Li Gallery. De opening wordt verricht door cultuurattaché Ingrid de Beer van de Nederlandse ambassade in Beijing. Na de opening maken genodigden een gezamenlijke wandeling naar het nieuwe muurkunstwerk, een symbolische verbinding tussen binnen- en buitenkunst, en tussen Nederlandse en Chinese culturele ruimtes.
Deze gebeurtenissen vormen het kloppend hart van het aanstaande boek Toyism: Art Without Borders - The Dutch Wave in China. Dit boek documenteert en viert onder andere de reis en prestaties van de Toyistische beweging in China sinds 2018. Het muurkunstwerk Het Theater van de Droom en de transformatie zijn hierin stralende hoofdstukken. Het eerste exemplaar zal op 1 mei worden aangeboden aan de Nederlandse ambassade.
Het oorspronkelijke werk in Groningen is bekend van de rel over illegaliteit en spreekt tot de verbeelding. “Voor Beijing is het concept herzien tot Nachttheater met Zonnebloemen. Het kunstwerk wordt niet geschilderd, maar met hoge precisie gedrukt en geïnstalleerd, een techniek die een perfect en duurzaam resultaat garandeert op deze prominente locatie. Het project is het resultaat van constructieve dialoog en een gedeelde passie voor kunst zonder barrières”, zegt Dejo, initiatiefnemer van het Toyisme.
,,Deze dubbele presentatie, een groot muurkunstwerk en grote expositie, markeert een hoogtepunt in de culturele uitwisseling tussen Nederland en China. Het is een eerbetoon aan visie, samenwerking en vooruitgang naar het culturele jaar 2027 tussen beide landen. Zo reist een droom van een Groningse muur naar het wereldtoneel en bewijst opnieuw dat kunst een universele taal is.”
Toyisme is een figuratieve kunstbeweging die in 1992 is opgericht, bekend om haar verhalende, vaak speelse en sterk gestileerde werken. De kunstenaars werken anoniem onder pseudoniemen en zien kunst als een instrument voor communicatie en maatschappelijke reflectie. Dejo werkt vanuit het hoofdkantoor in Zuidlaren.





